Masáže Martina originální dárkové poukazy

Bylinky - zelená lékárna

Jsme přesvědčeni, že příroda nás obdarovala množstvím bylin, keřů a stromů, které mají příznivý vliv na naše zdraví. Proto se snažíme, aby součástí našich BEDÝNKEK byli i bylinky.

Často se na nás obracíte se žádostí, co si s kterou bylinkou počít. Na této stránce Vám chceme představit ty z bylinek, se kterými se během roku setkáte v našich BEDÝNKÁCH a přidáme i některé divoké bylinky o kterých si myslíme, že určitě stojí za povšimnutí..

Jirka a Martina

Zahradní bylinky

Bazalka

Bazalka

V naší přírodě se nevyskytuje. Známe ji především z okenních parapetů, kde po celý rok kvete a voní. Má prokazatelně léčivé účinky a patří především do čajů proti křečím. Zlepšuje tvorbu mateřského mléka, mírně zvyšuje krevní tlak a prospívá i žaludku. V kuchyni má široké použití jako koření do jídel.

Dobromysl

Dobromysl

Patří k ozdobám naší přírody, kde roste často na slunných loukách a úbočích v bohatých, působivých prostorech. Sbíráme horní část natě s mladými lístky. Tuto bylinku známe také sušenou jako koření – oregano, které má široké uplatnění v italské kuchyni. Čerstvou nať můžeme použít do salátů, polévek, k dochucení jídel, ale můžeme si z ní udělat i osvěžující bylinný čaj. Z všestranných léčivých účinků dobromysli se v bylinkovéch receptech nejvíce využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce a průdušky, pomáhat při úporném kašli. Dobromysl uklidnuje a posiluje celý organismus, prospívá v trávícím traktu, ženám při vynechávání menstruace a křečích. Zevně je oblíbenou přísadou do bylinkových koupelí a inhalačních směsí. Při užívání dobromysli nejsou žádné nepříznivé účinky.

Kmín

Kmín

Toto oblíbené koření slouží k přípravě mnohých základních potravin a jídel v naší kuchyni. Nejčastěji používáme semena, dá se však využít i mladá nať k dochucení polévek a jídel. Léčebně se kmín uplatňuje jako vynikající větropudný prostředek, který zlepšuje trávení a činnost střev. Dezinfikuje i celý trávicí trakt a doporučuje se také při kojení, neboť zvyšuje kvalitu mateřského mléka a jeho dobré účinky se přenášejí i na dítě.

Libeček

Libeček

Lidově se tato statná, původně středomořská rostlina jmenuje "americký celer" a v našich zahrádkách se často pěstuje pro krásu i jako kuchyňská zelenina a koření. Jako léčivá droga slouží především kořen, někdy i listy a semena. Sušený kořen můžeme přidávat do různých čajových směsí, neboť tato droga čistí krev, zlepšuje krevní oběh, pomahá při onemocnění srdce, menstruačních potížích, zánětech kloubů. Rozpouští žlučové a močové kameny. Celkově posiluje organismus a působí i jako mírné afrodiziakum. Pro svůj vysoký obsah vitaminů má libeček v bylinkářské praxi hlavně preventivní význam a jeho použití se doporučuje hlavně v čerstvém stavu. Samotné použití libečku se nedoporučuje, protože dráždí ledviny. Uplatňuje se v různých směsích. Nejvhodnější je jeho větší použití v kuchyni k dochucení polévek a jídel.

Petrželka

Petrželka

Petržel je nejenom hojně používanou zeleninou, ale také výborným rostlinným lékem. Působí močopudně a má příznivý vliv na trávicí orgány. je součástí mnoha bylinkových receptů na odvodnění organismu, močové kameny a bolesti ledvin. V kuchyni najde uplatnění zelená nať jako koření k dochucení jídel.

Přírodní bylinky

černý bez

Černý bez

Černý bez (lidově bezinky)patří k nejpoužívanějším léčivým rostlinám. Ve volné přírodě se hojně vyskytuje. Na jaře sbíráme květy, z kterých můžeme udělat čaj, který je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí choroboplodné bakterie a čistí zahleněné průdušky. Na podzim sbíráme černé plody, které sušíme nebo konzervujeme. Ty pak tiší bolesti nervového původu, jako jsou záněty trojklaného nebo sedycího svalu - ischias. Pozor, čerstvé plody způsobují průjem a při předávkování mohou vyvolat toxické příznaky, což se sušením nebo zpracováním ztratí.

kopřiva

Kopřiva

Všudypřítomná kopřiva, která při doteku nepříjemně pálí, vyvolá u většiny lidí nevoli. Ale jen do té doby, dokud nepotřebují její mimořádnou léčivou sílu. Potom se z nich stanou její obdivovatelé a nejsou v ní kousek bylinkové krásy. Jen co roztaje sníh, začnou vyrůstat první kopřivy a už je můžeme sbírat. Čerstvé mladé koncové výhonky máme k dispozici až do pozdního podzimu. Droga i výrobky z ní se dají běžně. Chvála kopřivy nemá konce a bylinkáři ji řadí mezi nejlepší rostlinné léky. Nejmocnější je její vliv na krvetvorbu. Podporuje tvorbu červených krvinek, dodává železo, zlepšuje krevní obraz, čistí krev, což se projeví v celém organismu, ale hlavně dobře působí při krevních vyrážkách, akné a bolestech kloubů. Kopřivový čaj ke močopudný, čímž je určen revmatikům a lidem, kteří trpí nemocemi ledvin. Zlepšuje peristaltiku – funkci střev a podporuje tvorbu mateřského mléka. Zevně je kopřiva osvědčeným lékem na vlasy, šlehání natí zlepšuje prokrvení různých částí těla a odstranuje revmatické bolesti. Protože kopřiva nemá žádné nepříznivé účinky, doporučuje se užívat ji i preventivně, nejlépe v čerstvém stavu.

pampeliška

Pampeliška

Vyskytuje se hojně na loukách a její krása je spojena i s mimořádnou léčivou hodnotou. Používají se všechny části rostliny. Hořká chuť pampelišku předurčuje k léčbě trávicího traktu, předevšin jater. Zlepšuje i činnost žlučníku, slinivky břišní a střev. Snižuje krevní tlak, zlepšuje oběh krve a tím i činnost srdce. První jarní lístečky pampelišky přidáváme do salátů, které po zimě dodávají tělu první potřebné vitamíny.